MACPRO GENIUS 2018 – Results

MACPRO GENIUS 2018 – Results

Photos Student 1 Student 2 Category Krenare Qatani Art – Painting Ajshe Morina Rrita Tejeci Art – Poster Design Lekë Beqa Engjëll Ahmedi Environment Liridona Mehmeti Argjira Zymeri Environment Drit Dula Klit More »

“MACPRO GENIUS 2018” i Shpërbleu Shkencëtarët e Rinj

“MACPRO GENIUS 2018” i Shpërbleu Shkencëtarët e Rinj

Kolegji “Mehmet Akif” me përkrahje të MASHT-it organizoi MACPRO GENIUS 2018 në nivel të Kosovës. MACPRO, që për këtë vit është e pesta me radhë, deri më tani është organizuar vetëm në More »

MACPRO GENIUS 2018 – Finalists

MACPRO GENIUS 2018 – Finalists

City 1st Student: 2nd Student: Name of the project: Prizren Edmonda Mucaj Rinesa Kabashi A bright future Gjilan Blinera Jashari – A small Mistake Prizren Diellza Hodaj Fatjona Musliu A Smartphone Projector More »

MACPRO GENIUS 2018

MACPRO GENIUS 2018

Kolegji “Mehmet Akif” me përkrahje nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) organizon MACPRO GENIUS në nivel të Kosovës. ÇFARË ËSHTË MACPRO GENIUS? Është një garë e projekteve në nivel të More »

MACPRO 2017 – Results

MACPRO 2017 – Results

Photos Student 1 Student 2 Category Age Erza Ajeti Environment Senior Desantila Muriqi Environment Senior Edon Budakova Fitim Hajredini Environment Senior Art Vula Dion Nela Environment Senior Dafina Abdyli Argjira Zymeri Environment More »

 

MACPRO GENIUS 2018 – Results

Photos

Grand Award

Student 1 Student 2 Category
Krenare Qatani Art – Painting
Ajshe Morina Rrita Tejeci Art – Poster Design
Lekë Beqa Engjëll Ahmedi Environment
Liridona Mehmeti Argjira Zymeri Environment
Drit Dula Klit Nushi Industrial Design
Nart Gashi Elita Rexha Industrial Design
Robert Pira IT – Programming
Kledi Zherka Hamez Zymberi Short Movie
Arita Mustafa Rozina Bushati Short Movie
Arbër Lezi Writing
Agnesa Bajraktaraj Art – Poster Design
Rrezearta Thaqi Alba Thaqi Art – Painting
Albion Krasniqi Elvis Hoxha Environment
Endrit Sylejmani Tahir Zogaj Environment
Floriana Beçiri Floresa Beçiri Environment
Herolind Balaj Dion Mulaj IT – Programming
Artin Ahmeti Rion Reçica Robotics
Yll Spanca Short Movie
Getoar Elshani Short Movie
Anisa Gashi Writing
Kaina Mehmeti Writing

Gold

Student 1 Student 2 Category
Jonila Hetemi Melisa Nuredini Art – Painting
Dionis Salihu Art – Painting
Besim Canziba Mumin Cufta Art – Poster Design
Amella Ese Xheva Krasniqi Art – Poster Design
Emma Zekaj Adea Sahiti Art – Poster Design
Serhat Balje Aldan Bazda Art – Poster Design
Sevde Nur Bektas Nesibe Armagan Art – Poster Design
Erda Spahiu Edona Dakaj Art – Poster Design
Velarda Qatani Nota Kabashi Art – Poster Design
Enea Abdullahu Fjona Kllokoqi Art – Poster Design
Yll Zatriqi Art – Poster Design
Enes Ese Rozina Bushati Art – Poster Design
Erza Lalinovci Gentiana Zeneli Environment
Bujar Mehmeti Environment
Gresa Brovina Dea Dana Environment
Desantila Muriqi Environment
Muhammed Smani Elmir Cufta Environment
Ardit Vezaj Fatih Coko Environment
Yllka Suliqi Diana Demiri Environment
Stina Pashoja Agon Ajvazi Industrial Design
Arman Kaçaniku Sokol Karabaxhaku Industrial Design
Endrit Shabani Dren Hima Industrial Design
Elena Leti Gjyle Hyseni Industrial Design
Kerim Gjergjizi Amar Zhuri IT – Programming
Erisa Kameri Robotics
Blendona Rexhaj Arionita Susuri Short Movie
Eror Bytyqi Arlind Junuzi Short Movie
Xhyljeta Kabashi Rrezarta Xhaferi Short Movie
Argjira Zymeri Writing
Olt Sefedini Drone
Art Lushaku Drone
Dukagjin Dedaqi Art – Poster Design
Etrit Osmani Art – Painting
Korab Latifi Mibela Latifi Environment
Herolind Balaj Dion Mulaj IT – Web Design
Bali Qatani Aulona Graishta Robotics
Alti Krivanjeva Ardi Tahiri Short Movie
Kastriot Sahiti Writing

Silver

Student 1 Student 2 Category
Zeynep Berra Tokar Art – Painting
Esra Tiraş Belgin Gülçimen Art – Painting
Beren Baymak Sude Durmus Art – Painting
Lule Imeri Albulena Imeri Art – Poster Design
Besian Gashi Samir Vllaço Art – Poster Design
Olti Mehmetaj Rijad Bajmak Art – Poster Design
Eldion Dakaj Jon Bajraktari Art – Poster Design
Bayram Çetinkaya Oğuzhan Yunus Gülçimen Art – Poster Design
Ihsan Bozkurt Art – Poster Design
Ema Shoshi Donisa Fazliu Art – Poster Design
Dion Qarri Ardi Hoxha Art – Poster Design
Sena Sylbije Art – Poster Design
Oniks Beqaj Martin Muja Art – Poster Design
Eris Hyseni Art – Poster Design
Mete Orhan Erdem Yildirim Eren Ozcan Art – Poster Design
Alegra Ahmetaj Rina Maqani Art – Poster Design
Ismail Karahasan Hamza Seferi Art – Poster Design
Dea Murati Olsa Hasani Art – Poster Design
Allmedin Shehu Granit Orllati Art – Poster Design
Granit Xhabale Eduard Pajaziti Environment
Bahar Mazreku Necmedin Mazreku Environment
Valza Zenelaj Oketa Mustafa Environment
Art Lushaku Environment
Hana Cakaj Environment
Adonita Retkoceri Artiola Gjyrevci Environment
Rreze Gjonbalaj Argjentina Deliu Environment
Edlira Miftari Liridona Mehmeti Environment
Andra Pula Sara Sakmani Environment
Alma Mulaj Environment
Beyza Tuzen Fatma Tepeli Environment
Shefkije Kuqi Hana Gota Environment
Nora Kelmendi Kaltrina Merovci Environment
Musli Jemini Artan Mullabazi Industrial Design
Bejza Sharri Olsa Bushati Industrial Design
Enes Hadroviq Jon Haxhiu Industrial Design
Irisa Shala Industrial Design
Erwin Schafler Kerem Yigit Yanik Industrial Design
Olt Gashi IT – Programming
Fatos Gashi Jon Gavazaj IT – Web Design
Amela Ese Enes Ese Robotics
Agon Uka Andi Paqarizi Short Movie
Donat Durguti Short Movie
Enxhi Kastrati Helena Kolnrekaj Short Movie
Nesa Kryeziu Melisa Burjani Short Movie
Amar Zhuri Ramadan Kude Short Movie
Elsa Morina Writing
Artur Bojku Drone
Nart Asllani Drone
Liridon Bajraktari Art – Painting
Diellza Krasniqi Art – Poster Design
Medine Hajredini Djellëza Hoti Environment
Eltris Azemi Adem Rama Environment
Enkeleda Ibishi Environment
Vullnetare Çoçaj Elvira Jahaj Environment
Besart Bedrolli Olti Çerkini IT – Web Design
Arbër Misini Bleard Retkoceri Robotics
Admirim Kasolli Fehim Hoti Robotics
Ermonda Morina Bleona Terdevci Short Movie
Jon Doda Klevisi Jerliu Short Movie
Betim Thaçi Short Movie
Elsa Drenica Writing
Elda Dedinca Writing
Faik Ajdini Writing

Bronze

Student 1 Student 2 Category
Dilara Ozay Dena Manallari Art – Painting
Zeynep Ferzan Küçükkaya Art – Painting
Liburn Muja Klestor Veseli Art – Poster Design
Ibrahim Muzhaqi Bahadir Karakaya Art – Poster Design
Ariana Sopaj Edda Shkurti Art – Poster Design
Endrit Kryeziu Vali Haxhimurati Art – Poster Design
Alper Yıldırım Yusuf Tarık Uçar Art – Poster Design
Fitim Hoti Ilirjan Hoti Art – Poster Design
Melahat Betül Şener Art – Poster Design
Eriona Berisha Tringa Kushaj Art – Poster Design
Qendrim Selmani Art – Poster Design
Edip Talo Helena Kolnrekaj Art – Poster Design
Ernis Gashi Blerton Gashi Art – Poster Design
Ömer Çelik Art – Poster Design
Dea Stavileci Enes Hadroviq Art – Poster Design
Blendi Dorambari Rron Hoxha Art – Poster Design
Rana Toksoy Art – Poster Design
Rita Rexhaj Aferdita Hoxha Art – Poster Design
Pashtrik Hoti Edmonda Muqaj Art – Poster Design
Rrita Zogaj Environment
Servet Tepeli Muamer Karahasan Environment
Yahya Özay Abdullah Armağan Environment
Argjend Rexha Environment
Endi Shurdhaj Marin Caka Environment
Akideja Hasani Environment
Rinesa Qerimi Debora Peci Environment
Erna Zaimi Shega Uka Environment
Jona Morina Jonela Morina Environment
Anisa Fazliu Yllzona Hajdari Environment
Argjentina Deliu Diellza Vishi Environment
Murat Sami Çetinkaya Environment
Enesa Ejupi Environment
Sema Mazrek Aea Osmanollaj Environment
Helena Kolnrekaj Edis Ese Industrial Design
Varis Rada Ramadan Kude Industrial Design
Mustafa Serhat Colaker Shefqet Salihu Industrial Design
Ayse Ozkurt Ayse Erva Sahin Industrial Design
Faruk Bujari Valon Berisha Industrial Design
Diellza Hodaj Fatjona Musliu Industrial Design
Gerti Krasniqi IT – Programming
Arbnor Rama IT – Programming
Blend Melenica IT – Web Design
Edip Talo Andi Hoti IT – Programming
Buna Haraqija Alda Muhaxhiri Short Movie
Enesa Shala Short Movie
Tringa Kushaj Short Movie
Blin Muçolli Edis Schafler Short Movie
Jeta Hoxha Leotrim Shala Short Movie
Islam Morina Writing
Diellor Balaj Kaltrina Sokolaj Writing
Donat Beqiri Drone
Art Jusaj Drone
Era Ademaj Art – Painting
Ajshe Turkaj Art – Painting
Gentiana Cani Art – Painting
Altin Hajrizi Lorik Stublla Environment
Lirigzon Murseli Arjan Kelmendi Environment
Bleona Llugaliu Environment
Erblina Bunjaku Yllka Krasniqi Environment
Rigon Pira Environment
Era Kastrati Amara Sejdiu IT – Programming
Dijedon Selmani Shpend Aliu Robotics
Butrint Reçica Rinesa Gashi Robotics
Anisa Kacabashi Lorenc Imeri Short Movie
Albiona Gashi Bardh Gashi Short Movie
Albana Ilazi Writing
Melos Krasniqi Writing
Medina Olluri Writing

Mention

Student 1 Student 2 Category
Anjeza Maqani Donjeta Zenullahi Art – Painting
Fjolla Ajvazi Artiola Gjata Art – Painting
Enbija Baruti Huriye Türkyilmaz Art – Poster Design
Arbias Hoda Arian Zeneli Art – Poster Design
Rinesa Bobaj Artiola Mamaj Art – Poster Design
Lumni Reshani Gent Kabashi Art – Poster Design
Elif Nalan Unal Hande Karakaya Art – Poster Design
Rina Burjani Natyra Shehu Art – Poster Design
Florent Kabashi Art – Poster Design
Erjona Palushi Leoreta Palushi Art – Poster Design
Rea Beqiri Dion Beqiri Art – Poster Design
Naz Pacollari Elsa Kastrati Environment
Rilind Pirana Yunus Emre Demir Environment
Tinka Halimi Environment
Nurane Aliu Alban Hasani Environment
Anda Gashi Environment
Erin Krasniqi Environment
Lumnije Reshani Donita Osmanollaj Environment
Rumeysa Bilgin Rabia Münise Çavdar Environment
Ndriti Azizi Agon Ajvazi Industrial Design
Blir Berisha Industrial Design
Rina Tejeci Genita Ukaj Industrial Design
Dea Cana Industrial Design
Gent Dushi Industrial Design
Taulant Rama IT – Programming
Rilinda Beqiraj Eldonita Gjocaj Short Movie
Bajram Kasumaj Butrint Kasumaj Short Movie
Leonida Ahmetaj Edita Gashi Short Movie
Amile Gashi Yllka Lutfiu Writing
Donat Halimi Drone
Arlinda Art – Painting
Selim Shala Art – Poster Design
Suna Elezi Erza Kumnova Environment
Shkurta Bunjaku Jeta Krasniqi Environment

“MACPRO GENIUS 2018” i Shpërbleu Shkencëtarët e Rinj

Kolegji “Mehmet Akif” me përkrahje të MASHT-it organizoi MACPRO GENIUS 2018 në nivel të Kosovës.
MACPRO, që për këtë vit është e pesta me radhë, deri më tani është organizuar vetëm në kuadër të Kolegjeve “Mehmet Akif”, ndërsa këtë vit ka qenë i hapur edhe për shkollat tjera në Kosovë (për kl. VIII-të – XII-të).
Nga 267 projekte të paraqitura këtë vit në këtë garë fillimisht u përzgjodhën 237 projekte, të cilat nxënësit i kanë përgatitur në bashkëpunim me mësimdhënësit.
Të shtunën nga ora 09:00-14:00 është bërë prezantimi i projekteve në sallën e ekspozitave të Pallatit të Rinisë.Vlerësimi është bërë në dy grupe. Në njërin grup janë vlerësuar Projektet e nxënësve të Kolegjeve “Mehmet Akif” të cilët prezantimet e tyre i kanë bërë në gjuhën angleze , ndërsa në grupin tjetër projektet e nxënësve të shkollave pjesëmarrëse të cilët prezantimin e kanë bërë në gjuhën shqipe. Juria ka qenë e veçantë për secilin grup.
Në orët e pasditës u bë ndarja e shpërblimeve. Dy shpërblimet e para me pika më të larta të MACPRO GENIUS , do ta përfaqësojnë Kosovën në Olimpiadën Genius në SHBA.
Gara është zhvilluar në këto kategori: art, mbrojtje e ambientit, dizajn industrial, IT, robotikë dhe dronë, film me metrazh të shkurtër dhe artikull.
Gjatë programit final në fjalën e tij të rastit zëvendësdrejtori i përgjithshëm Dr. Yusuf Karabina tha:” Deri më tani me këto projekte kemi marrë pjesë në gara të ndryshme ndërkombëtare të mbajtura në vende të ndryshme si në SHBA, Holandë, Indonezi, Keni, Rumani, Kazakistan në të cilat nxënësit tanë Kosovar i kanë sjellë 224 medalje.”
Këtë vit 21 projekte janë shpërblyer me medalje të artë dhe me cmimin Grand (nga 100E).
Dy projektet me pika më të larta që kanë fituar të drejtën e pjesëmarrjes ne Olimpiadën Genius në Amerikë janë: Projekti i quajtur Stop Racism ne kategorine Environment Short Movie nga nxenesit Kledi zherka dhe Hamez Zymberi si dhe projekti Planticioni I mandarines ne kategorine Robotic nga nxenesit Artin Ahmeti dhe Rion Recica.
Organizimi i MACPRO-së ka për qëllim motivimin e talentëve të rinj, dhe përzgjedhjen e projekteve me të cilat institucionet arsimore “Gulistan” e përfaqësojnë Kosovën në gara të ndryshme ndërkombëtare. Edhe këtë vit ju urojmë suksese nxënësve që do të marrin pjesë në garat ndërkombëtare me projektet e përzgjedhura nga MACPRO- 5”

photos

MACPRO GENIUS 2018 – Finalists

City 1st Student: 2nd Student: Name of the project:
Prizren Edmonda Mucaj Rinesa Kabashi A bright future
Gjilan Blinera Jashari A small Mistake
Prizren Diellza Hodaj Fatjona Musliu A Smartphone Projector
Prizren Edip Talo Helena Kolnrekaj A World Without Guns
Lipjan Endrit Shabani Dren Hima Absorption Capacity of Gamma Radiation
Lipjan Erza Lalinovci Gentiana Zeneli Achyranthes aspera
Prishtina Ihsan Bozkurt Additives
Lipjan Edlira Miftari Liridona Mehmeti ADSORPTION OF MERCURY FROM USED COMPACT FLUORESCENT BULBS AND BATERIES BY USING SULFUR AND ACTIVE CARBON
Lipjan Rrita Zogaj Aflatoxin in foods
Prishtina Alper yıldırım Yusuf tarık uçar Air pollution
Prizren Eriona Berisha Tringa Kushaj Air Pollution
Prizren Ömer Çelik Air Pollution
Prishtina Erin Krasniqi Air pollution
Prishtina Rilind Pirana Air pollution
Lipjan Anisa Fazliu Yllzona Hajdari Air Quality Measure
Lipjan Altin Hajrizi Lorik Stublla ALICE – Riciklimi
Prishtina Melahat Betül ŞENER All or None
Istog Era Ajshe Ambienti – E sotmja dhe ëndrra e së ardhmës
Istog Era Ademaj Ambienti sot dhe nesër
Obiliq Valentina Dedinca Elda Dedinca Ambienti ynë i pastër,shëndeti ynë i plotë.
Prishtinë Albion Krasniqi Elvis Hoxha An innovative way of cleaning wastewater using wastes
Prishtina Robert Pira Apocalypse
Prishtina taulant arch
Prishtinë Admirim Kasolli Fehim Hoti Arduo House
Suharekë Bali Qatani Aulona Graishta Bageri me materiale te riciklueshme
Prizren Edip Talo Andi Hoti Bashkimi(Server-Client Model)
Lipjan ESRA TİRAŞ BELGİN GÜLÇİMEN BATTLE FOR ENVIRONMENT
Gjilan Kledia Mehmeti Aiola Bislimi Binary Calculator
Lipjan flavion pajaziti djellza gashi Bombix
Prizren Arita Mustafa Rozina Bushati Boomerang
Prishtina Gerti Krasniqi Calorie Count
Lipjan Enes Hadroviq Jon Haxhiu Central heating efficiency
Lipjan Bayram Çetinkaya Oğuzhan Yunus Gülçimen Chapfallen Nature
Prishtina Anda Gashi Chemicals Taken From Smoking
Lipjan Fjolla Ajvazi Artiola Gjata chemistry design
Prishtina Zeynep Ferzan Küçükkaya Children; the future
Lipjan Lekë Beqa Engjëll Ahmedi Cleaning of Industrial Acidic Water by Fly Ash
Prishtina Rinesa Qerimi Debora Peci Co2 Filter
Lipjan Akideja Hasani Corn Ethanol as BIOFUEL
Prizren Rumeysa Bilgin Rabia Münise Çavdar CryptoHeater
Prizren Muhammed Smani Dam benefits
Prishtina Jona Morina Jonela Morina Damages And Preventing (Al) In Our Body
Lipjan Nurane Aliu Alban Hasani Deforestation
Prishtinë Endrit Sylejmani Tahir Zogaj DESIGNING OF ORGANIC COMPOUNDS AS POTENTIAL ANTICANCER CANDIDATES
Prizren Donat durguti Discrimination of childrens
Prishtina Blin Muçolli Edis Schafler Do what you can’t
Prizren Andra Pula Sara Sakmani Does Aspirin Help Plant Growth
Lipjan Qendrim Selmani Don’t destroy your homeland
Lipjan Etna Nuka Dea Salihu Drugs and Genetics
Gjakova Rina Burjani Natyra Shehu Eating disorders
Prizren Dilara Ozay Dena Manallari EDUCATION SAVES THE EARTH
Lipjan Argjira Zymeri Effect of anger in our lives
Lipjan Liridona Mehmeti Argjira Zymeri Effect of sweat minerals in plant growth
Prizren Enbija Baruti Huriye Türkyilmaz Effects of Alcohol on Human Body
Prishtinë Shkurta Bunjaku Jeta Krasniqi Eko parku
Lipjan Ndriti Azizi Agon Ajvazi Electro magnetic wave protected home
Lipjan Argon Aliu Altin Zejna Electromagnetic Train
Gjakova Erisa Kameri ELECTRONIC STICK FOR PEOPLE WITH VISUAL IMPAIRMENTS
Lipjan Herolind Balaj Dion Mulaj Environment Online
Gjakova Enxhi Bytyqi Environment Pollution
Lipjan Stina Pashoja Agon Ajvazi Environmental storage of solar energy
Viti Rigon Pira Evitimi i ndotjes se ajrit me perdorimin e metodave tjera per ҫeshtjet energjetike
Prizren Ariana Sopaj Edda Shkurti Evolution of Wars During History
Vushtrri Floriana Beçiri Floresa Beçiri Filtrimi i ujit me membrana acetat-celulozë qymyr i modifikuar,sfidat e menaxhimit të llumit si dhe fazat e përqasjes ne pleh organik.
Prizren Varis Rada Ramadan Kude Float
Gjakova Dea Cana free energy mobile phone charger
Prizren Enxhi Kastrati Helena Kolnrekaj Friendship and nature
Prizren Yahya Alp Ozay Abdullah Armagan Galaxy Cemetery
Prizren Allmedin Shehu Granit Orllati Gas emissions
Lipjan Irisa Shala Geometrocity
Lipjan Tinka Halimi Geothermal Energy For Homes
Fushë Kosovë Bleona Llugaliu Gjithçka fillon nga momenti qe frymon ne kete Bote.
Prishtina Rea Beqiri Dion Beqiri Global Warming
Gjakova Arbias Hoda Arian Zeneli Global Warming
Prizren Sema Mazrek Aea Osmanollaj Global Warming
Prizren Musli Jemini Artan Mullabazi Green Energy
Prizren Servet Tepeli Muamer Karahasan Green Gas is Biogas
Gjilan Kastriot Sahiti Green is the color
Prizren Blendi Dorambari Rron Hoxha Greenhouse Effect
Prizren Erna Zaimi Shega uka Greenness from Pollution
Lipjan Anisa Kacabashi Lorenc Imeri Grupi Riparues
Prizren Naz Pacollari Elsa Kastrati HAVE YOU EVER KNOWN THAT TOILET ARE CLEANER THAN …
Kamenicë Rrezearta Thaqi Alba Thaqi Health nature- Natyra e shëndetshme
Prizren Yahya Özay Abdullah Armağan HOH Generator
Gjakova Alda Muhaxhiri Buna Haraqija How is phone changing you and environment?
Gjakova Buna Haraqija Alda Muhaxhiri How is your phone changing you and the environment?
Lipjan Yllka Suliqi Diana Demiri How to clean waste industry water from Trepçe’s mine by using a banana peel.
Prizren Lumnije Reshani Donita Osmanollaj How to make a lemon battery
Prishtina Ibrahim Muzhaqi Bahadir Karakaya Hugs not drugs
Suharekë Albiona Gashi Bardh Gashi Human’s Right
Prizren Helena Kolnrekaj Edis Ese Hydroino
Prizren Agon Uka Andi Paqarizi I ain’t different from you
Prishtina Ayse Ozkurt Ayse Erva Sahin Imagination Box
Lipjan Elina Sharri Rrita Rexha Importance of environmental protection
Lipjan Argjentina Deliu Diellza Vishi Importance of trees
Prishtinë Medine Hajredini Djellëza Hoti Increasing heat resistance of a house by using raw materials
Prishtinë Dukagjin Dedaqi INTER-net
Prizren Bahar Mazreku Necmedin Mazreku Is garlic antimicrobial and antiviral?
Prizren Elsa Morina Is social media messing with the youth’s psychology?
Lipjan Blend Melenica It’s better green
Istog Ajshe Turkaj Jeta e së ardhmes
Prishtinë Dijedon Selmani Shpend Aliu KALKULATORI – GJSV (Kalkulatori – Gjatësi/Sipërfaqe/Vëllim)
Prishtina anjeza maqani donjeta zenullahi Keep Green
Prishtina Olt Gashi Keyboard +
Prizren Fitim Hoti Ilirjan Hoti Kids Abusion
Prizren Lumni Reshani Gent Kabashi KNOW WHEN YOU HAD ENOUGH
Ferizaj Alti Krivanjeva Ardi Tahiri Last Breath
Prizren Getoar Elshani Le të kujdesemi për Mjedisin ku jetojmë (HD + Animacione)
Lipjan Arbër Misini Bleard Retkoceri LEGO Roboti per pastrimin e bores
Gjakova Nesa Kryeziu Melisa Burjani LET’S WATCH THE LIFE WITH EYES OF A STREET DOG
Lipjan Argjend Rexha Li-Fi
Lipjan Mustafa Serhat Colaker lightening up the tunnes using condensed
Prishtina Murat Sami Çetinkaya Liquid Ash Soap
Lipjan Enkela Maxhuni Little time to breathe
Prishtina Endi Shurdhaj Marin Caka Look around you!
Lipjan Dea Stavileci Enes Hadroviq Mac pro poster per vitin2019
Prizren Beyza Tuzen Fatma Tepeli Magnetic plaster
Prizren Pashtrik Hoti Edmonda Muqaj Magnetism And Electricity
Lipjan Albana ilazi Mbrojt ja ambientit
Prishtinë Tringa Mbrojtja e ambientit
Pejë Elonita Krasniqi Mbrojtja e Ambientit
Prizren Betim Thaçi Mbrojtja e ambientit dhe e natyrës, problemet shoqërore vendore dhe globale.
Prishtinë Erblina Bunjaku Yllka Krasniqi Mbrojtja e Kafsheve
Lipjan Besart Bedrolli Olti Çerkini Mbrojtja e mjedisit
Prishtinë Eralda Mullabazi Mbrojtja E Mjedisit
Gjilan Korab Latifi Mibela Latifi Mbrojtja e mjedisit jetsor
Lipjan Diellza Krasniqi Mbrojtje e ambientit
Gllogoc Ermonda Morina Bleona Terdevci Mbrojtje e ambientit
Lipjan Gentiana Cani Mjedisi Paster
Lipjan Medina Krasniqi Mrojtja e Mjedisit
Gjakova Elena Leti Gjyle Hyseni Multiplying water energy and increasing the water electrolysis by 5 factors with very high efficiency in 100% ecological way
Prishtina Alp Hasani Klevisi Mysterious voices
Lipjan Arlinda Nature
Lipjan Dionis Salihu Nature said Stop
Lipjan Liridon Bajraktari Ndalimi i ngrohjes globale
Suharekë Urim Hamza Ndotja e ajrit
Fushë Kosovë Enkeleda Ibishi NISJA
Vushtrri Yll Spanca Nje jete ndryshe
Istog Agnesa Bajraktaraj Nje veprim i vogel per nje jete me te mire
Gjakova Gresa Brovina Dea Dana No icy roads using thermal energy
Gjakova Jeta Hoxha Leotrim Shala No more wars!
Prizren Bejza Sharri Olsa Bushati Nurto’s Machine
Gjakova Blir Berisha Obtaining electricity from piezoelectric buttons
Prizren Erjona Palushi Leoreta Palushi Ocean Pollution
Prishtina Valza Zenelaj Oketa Mustafa Oil Spill
Prizren Granit Xhabale Eduard Pajaziti Organic Fertilizer
Prishtina Art lushaku OUR ENVIRONMENT
Lipjan Artin Ahmeti Rion Reçica Plantacioni i Mandarines
Prizren Vullnetare Çoçaj Elvira Jahaj Prevention of pollution in the environment
Lipjan Rreze Gjonbalaj Argjentina Deliu Prishtina në hyrje
Prizren Amile Gashi Yllka Lutfiu Probable Third World War
Prishtinë Melos Krasniqi Problems in Earth
Lipjan Butrint Reçica Rinesa Gashi Projekti i Minatoreve
Gjakova Bajram Kasumaj Butrint Kasumaj Protect the Earth
Prizren Leonida Ahmetaj Edita Gashi Protect the environment
Lipjan Medina Olluri Protect the Environment!
Lipjan Elif Nalan Unal Hande Karakaya Put It Out Before It Puts You Out
Gjakova Dion Qarri Ardi Hoxha Quit Smoking
Prizren Nart Gashi Elita Rexha RaDrone
Lipjan Fiona Hajredini Kaltrina Merovci Removing of phenol from contaminanted water by using tea waste
Prizren Rana Toksoy Renewable Energy
Lipjan Altin Hajrizi Lorik Stublla Ruajtja e ambientit
Prizren Faruk Bujari Valon Berisha Ruggie Alarm Clock
Prizren Blendona Rexhaj Arionita Susuri Sad Reality
Prizren Kerim Gjergjizi Amar Zhuri Safety Player
Prishtinë Agnesa Selmani Gresa Selmani Save earth to save your life
Prishtina Enesa Shala Save the world
Gjakovë Suna Elezi Erza Kumnova Save the world
Prishtina Beren Baymak Sude Durmus Save Water Save Life
Prizren Rinesa Bobaj Artiola Mamaj Save Water Save Life
Lipjan Alma Mulaj Saving Water bodies
Prizren Rita Rexhaj Aferdita Hoxha SAY NO TO DRUGS STOP SMOKING
Prishtina Erwin Schafler Kerem Yigit Yanik S-Concept Engine
Lipjan Gent Dushi Seeing Sound Waves Using Light
Lipjan Dea Murati Olsa Hasani Shaping your thoughts ?
Prishtinë Anisa Gashi Shiko pertej asaj qe shohin syte e tu!
Vushtrri Eltris Azemi Adem Rama Si ta ruajm mjedisin
Prizren Drit Dula Klit Nushi Smart Stick
Prizren Ismail Karahasan Hamza Seferi Smoking
Prizren Serhat Balje Aldan Bazda smoking
Prizren Ernis Gashi Blerton Gashi Smoking in Pregnancy
Prizren Endrit Kryeziu Vali Haxhimurati Smoking Kills
Prizren Erda Spahiu Edona Dakaj Social Anxiety
Prizren Xhyljeta Kabashi Rrezarta Xhaferi Social Life
Prishtina Alegra Ahmetaj Rina Maqani Social Media
Prishtina Liburn Muja Klestor Veseli Social Media
Prizren Islam Morina Social Media and Bullying
Lipjan Ema Shoshi Donisa Fazliu Social Media: When and Where Do People Post?
Prishtina Emma Zekaj Adea Sahiti Society’s Impact
Prizren Eris Hyseni Soil Pollution
Prizren Amela Ese Enes Ese SpaceMan
Prizren Velarda Qatani Nota Kabashi Stand up and speak out! Stop cyberbullying
Prizren Sevde Nur Bektas Nesibe Armagan Stop Divorcing
Prizren Çlirim Shabani Berk Fusha Stop Drugs
Lipjan Jonila Hetemi Melisa Nuredini Stop Global Warming
Prishtina Oniks Beqaj Martin Muja Stop killing, Start saving!!!
Gjakova Kledi Zherka Hamez Zymberi Stop Racism
Gjakova Blerta Gjikolli Suicide
Prizren Florent Kabashi Suicide is not a solution
Prizren Olti Mehmetaj Rijad Bajmak Take action
Lipjan enesa ejupi taking care of environment against pollution
Ferizaj Etrit Osmani Të mbrojmë të ardhmen e fëmijëve
Prizren Arbër Lezi Teenagers and stress
Prishtinë Faik Ajdini Termocentrals
Prizren Tringa Kushaj The Beatles
Gjakova Jeta Ferizi Yll Zyberi The culture of Turkey
Lipjan Nora Kelmendi Kaltrina Merovci The Effect of Acid Rain On Seedling Germination
Lipjan Bujar Mehmeti The effect of excess O2 gas and magnetic field in decreasing the CO (carbonmonoxide) emission and increasing the efficiency of burning of hydrocarbons
Prishtina Mete Orhan Erdem Yildirim Eren Ozcan THE EFFECT OF WARS ON THE ENVIRONMENT
Prizren Ajshe Morina Rrita Tejeci The future is FEMALE
Prishtina Yll Zatriqi The green wall
Gjilan Kaina Mehmeti the human impacts on the environment
Prishtina Enea Abdullahu Fjona Kllokoqi The Impact of Social Media in our society
Prizren Diellor Balaj Kaltrina Sokolaj The Importance of Chemistry in Our Daily Life
Prizren Lule Imeri Albulena Imeri The Probable Effects of 3rd World War
Lipjan Adonita Retkoceri Artiola Gjyrevci The side effect of cigarette
Prizren Eldion Dakaj Jon Bajraktari The terrible part of alcohol
Lipjan Desantila Muriqi The Unavoidable Synergy
Prizren Besim Canziba There is No B Planet
Prizren Sena Sylbije Think Twice Before You Light The Match, Nature Doesn’t Tolerate Our Mistakes
Prizren Besian Gashi Samir Vllaço This Could Be You
Prizren Ardit Vezaj Fatih Coko Thunder as a Fertilizer
Prishtinë Lirigzon Murseli Arjan Kelmendi T’i shfrytëzojmë të mirat e natyres
Lipjan Eror Bytyqi Arlind Junuzi TIME
Lipjan Herolind Balaj Dion Mulaj Tool Desk
Prizren Rina Tejeci Genita Ukaj Touchscreen Gloves
Prishtina Eron Sadiku Traffic Lights and Immobility of Emergency Vehicles
Lipjan Arbnor Rama Trash Collectot
Prizren Fatos Gashi Jon Gavazaj TURN SIGNAL BIKING JACKET
Prishtina Hana Cakaj Unhealthy or Healthy food,is your choice
Prishtina Zeynep Berra Tokar Universal Peace
Prizren Arman Kaçaniku Sokol Karabaxhaku Vibrino
Prizren Amella Ese Xheva Krasniqi Violence against women
Lipjan Penda Smajljaj Tringa Rexhepaj Wander
Prizren Amar Zhuri Ramadan Kude Water
Prizren Shefkije Kuqi Hana Gota Which Type of Sponge Holds the Most Water?
Gjakova Rilinda Beqiraj Eldonita Gjocaj Why make up
Prizren Krenare Qatani Women are the real architects of society!
Prizren Enes Ese Rozina Bushati You Get What You Give
Prishtinë Era Kastrati Amara Sejdiu You help, you win system

MACPRO GENIUS 2018

Kolegji “Mehmet Akif” me përkrahje nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) organizon MACPRO GENIUS në nivel të Kosovës.

ÇFARË ËSHTË MACPRO GENIUS?

Është një garë e projekteve në nivel të shkollave private dhe publike të Kosovës, e cila për qëllim ka zbulimin e shkencëtarëve të rinj dhe orientimin e tyre për projekte. Gara zhvillohet në këto kategori : art, mbrojtje e ambientit, dizajn industrial, IT, robotikë dhe dronë, film me metrazh të shkurtër dhe artikull. MACPRO, që për këtë vit është e pesta me radhë, deri më tani është organizuar vetëm në nivel të shkollave MAC, ndërsa këtë vit mund të marrin pjesë të gjitha shkollat në Kosovë.

KUSH MUND TË APLIKOJË?

Të gjithë nxënësit nga klasët e VIII-ta –XII-ta të të gjitha shkollave publike dhe private në Kosovë mund të aplikojnë në MACPRO GENIUS. Në një projekt mund të marrin pjesë më së shumti dy nxënës. Çdo projekt duhet ta ketë një drejtues ose udhëheqës.

SI TË APLIKOHET?

Aplikimi mund të bëhet online në adresën macpro.gulistankosova.com
Komisioni do t’i analizojë projektet e aplikuara dhe do t’u përgjigjet me shkrim në e-mail projekteve të pranuara në garë. Gjatë aplikimit duhet të bëhet një përmbledhje e shkurtër me shkrim (konspekt) i projektit. Aplikimet kanë filluar. Data e fundit për aplikim është 9 mars 2018

VLERËSIMI

Vlerësimi për shtatë kategoritë do të bëhet nga komisioni i jurisë, të shtunën më 17 mars, nga ora 08:00-15:00, në sallën e ekspozitave të Pallatit të Rinisë. Projektet të cilat e fitojnë të drejtën e pjesëmarrjes në garë, në ditën e vlerësimit do t’i paguajnë 5 euro për pjesëmarrje. Projektet pjesëmarrëse të shkollave publike do të prezentohen në gjuhën shqipe, kurse projektet e nxënësve të MAC-ut do të prezentohen në gjuhën angleze.

SHPËRBLIMET

Në çdo kategori dy projektet më të mira do të shpërblehen me çmimin “Grand”( nga 100 €).
Ndërsa 20% i projekteve të rënditura në ranglistë do të shpërblehën me medalje të artë;
30% i projekteve me medalje të argjendtë,
30% i projekteve me medalje të bronztë dhe
20% i projekteve me çertifikatë nderi.
Dy projektet më të mira të garës do të fitojnë të drejtën e pjesëmarrjes në olimpiadat Genius në SHBA.

Projektet e nxënësve të MAC-ut dhe të pjesëmarrësve të tjerë do të vlerësohen dhe do të shpërblehen nga juria e veçantë në mënyrë të ndarë.

MIRËNJOHJE

 • Secilit nxënës pjesëmarrës do t’i jepet çertifikatë dhe medalje.
 • Shpërblimi “Grand” do të jetë nga 100 (njëqind) euro.
 • Nga projektet me çmimin “Grand” do të përzgjedhen dy projektet më të mira për të marrë pjesë në garën Genius në New-York të SHBA-së (shpenzimet e duhura për pjesëmarrje do të kompenzohen nga pjesëmarrësit).

KATEGORITË

 1. Art: Përfshin ngjyrosjen dhe dizajnin e afisheve-postereve.
  a) Ngjyrosja: Pranohen të gjitha vizatimet: me laps grafik, ngjyra, ngjyra vaji etj. Tema duhet të jetë për ambientin, mbrojtja e ambientit dhe vizatimet sensibilizuese dhe vetëdijësuese për ambientin.
  b) Dizajni në afishe: përfshin temat: ambienti, ndotja e ajrit, ngrohja globale, uji, përdorimi i ujit, të drejtat dhe mbrojtja e kafshëve.

 2. Ambienti: Punimet dhe projektet që vetëdijësojnë për ambientin, ajrin, ujin, dheun etj. Eksperimentet dhe vëzhgimet që do të bëhen duhet të paraqiten në afishe (poster).
 3. Dizajni industrial: Përfshin të gjitha idetë dhe zbulimet teknologjike në fushën e industrisë të cilat e lehtësojnë jetën. Duhet të prezentohen të gjitha modelet dhe dizajnet.
 4. IT: Përfshin programimin dhe web-dizajnin. Mund të shkruhet një projekt i ri me ndonjë gjuhë të programimit, ose një aplikacion kompjuterik dhe mobitel. Mund të dizajnohen web-faqe me temë të mbrojtjes së ambientit.
 5. Robotikë & Drone
  a) Robotikë: Edhe kjo fushë përfshin software dhe programet e aplikimit si dhe projektet Lego Robotics dhe Arduino.
  b) Dronë: Garë me dronë në një korsi të caktuar.
 6. Film me metrazh të shkurtër: Xhirime dhe animacione 3-7 minutëshe me temë: mbrojtja e ambientit dhe e natyrës, problemet shoqërore vendore dhe globale.
 7. Artikull: Artikujt duhet të flasin për problemet e ambientit (ajrin, ujin,dheun etj.) në nivel global dhe të ofrojnë zgjidhje për këtë problem. Artikulli duhet të shkruhet në gjuhën angleze 1-3 faqe dhe duhet t’i takojë vetëm një nxënësi. Nxënësit të cilët i kanë shkruar dy artikujt më të mirë (çmimi “Grand”) duhet t’iu përgjigjen pyetjeve të jurisë në lidhje me artikullin në gjuhën angleze.

 

MACPRO 2017 – Results

Photos

Gold medal

Student 1 Student 2 Category Age
Erza Ajeti Environment Senior
Desantila Muriqi Environment Senior
Edon Budakova Fitim Hajredini Environment Senior
Art Vula Dion Nela Environment Senior
Dafina Abdyli Argjira Zymeri Environment Senior
Muhammed Smani Andi Esler Environment Senior
Akideja Hasani Rita Thaqi Environment Senior
Albion Rexhaj Environment Senior
Fuad Emini Rron Bytyqi Environment Senior
Mete Orhan Erdem Kerem Yigit Yanik Environment Junior
Afan Fusha Arrit Xharra Industrial Design Junior
Drit Dula Industrial Design Junior
Era Doli Enxhi Bicurri Industrial Design Senior
Lirik Qerimi Atis Shala Industrial Design Senior
Shend Blaku Aron Hoxha Industrial Design Senior
Nart Gashi Vali Sharri Industrial Design Senior
Art Alili Industrial Design Senior
Faruk Bujari Valon Berisha Industrial Design Senior
Engjëll Ahmedi Drilon Sylejmani Industrial Design Senior
Alejna Fusha Erdi Gorda Industrial Design Senior
Edona Ramadani Olta Gashi IT – Poster Design Senior
Besim Canziba Jon Bajraktari IT – Poster Design Senior
Arbër Lezi IT – Poster Design Senior
Mert Jusufi IT – Programming Junior
Blin Muçolli IT – Short Movie Junior
Yll Zatriqi IT – Short Movie Junior
Blendona Rexhaj Arlind Gashi IT – Short Movie Senior
Agon Uka Arita Mustafa IT – Short Movie Senior
Rilinda Beqiraj Eldonita Gjocaj IT – Short Movie Senior
Erza Zeneli Social Sciences Junior
Sema Mazrek Aea Osmanollaj Social Sciences Senior
Elsa Elshani Ermira Shabani Social Sciences Senior
Dua Buleci Anesa Gurgule Social Sciences Senior
Zeynep Sena Çetiner Social Sciences Senior

Silver medal

Student 1 Student 2 Category Age
Andi Vllasolli Environment Junior
Viola Kuqi Gresa Brovina Environment Junior
Sevde Mustafa Fatma Tepeli Environment Senior
Edlira Miftari Liridona Mehmeti Environment Senior
Riad Januzi Ekrem Islami Environment Senior
Arman Kaçaniku Bejza Sharri Environment Senior
Bleona Emerllahi Kosovare Muqaj Environment Senior
Orges Osmani Environment Senior
Rrita Zogaj Ariana Dedushaj Environment Senior
Erjon Tarashaj Halit Yildirim Environment Senior
Erza Lalinovci Environment Senior
Fiona Hajredini Edisa Shoshi Environment Senior
Visar Mehaj Leonard Kastrati Environment Senior
Art Kusari Liza Kusari Environment Senior
Rahman Rama Aliekber Cejku Environment Senior
Olt Gashi Industrial Design Junior
Hana Cakaj Industrial Design Junior
Donat Durguti Industrial Design Junior
Elita Rexha Andra Pula Industrial Design Senior
Abdullah Armagan Nesibe Armagan Industrial Design Senior
Nisa Ferati Elena Leti Industrial Design Senior
Vigan Mustafa Industrial Design Senior
Fjolla Ajvazi Industrial Design Senior
Mihrije Rexha Nurane Aliu Industrial Design Senior
Xheva Krasniqi Amella Ese Industrial Design Senior
Elda Malazogu Rrona Pozhari Industrial Design Senior
Qendresa Hajdari Elirë Kryeziu Industrial Design Senior
Rron Lluka Driton Hana Industrial Design Senior
Agon Ajvazi Driton Brava Industrial Design Senior
Fjolla Dobruna Fiori Kastrati IT – Poster Design Junior
Gresa Dema IT – Poster Design Junior
Altina Jashari Andi Sermaxhaj IT – Poster Design Senior
Kledi Zherka Butrint Kasumaj IT – Poster Design Senior
Erjon Hoxha Shkelqim Kryeziu IT – Poster Design Senior
Enkela Maxhuni Viola Bytyqi IT – Poster Design Senior
Eron Sadiku IT – Programming Junior
Robert Pira IT – Programming Junior
Anda Gashi IT – Programming Junior
Lumni Reshani IT – Short Movie Senior
Redona Haradinaj Nesa Kryeziu IT – Short Movie Senior
Erza Bardhoshi Albulena Krasniqi IT – Short Movie Senior
Arionita Susuri Edonisa Kryeziu IT – Short Movie Senior
Dren Hima Endrit Shabani IT – Short Movie Senior
Alegra Ahmetaj Dina Gashi Social Sciences Junior
Blir Berisha Altin Bokshi Social Sciences Senior
Loreta Salihu Janina Muharremi Social Sciences Senior
Diellza Smani Erza Smani Social Sciences Senior
Tinka Halimi Etna Nuka Social Sciences Senior
Tringa Kushaj Eriona Berisha Social Sciences Senior
Arnisa Kryeziu Lavdie Ahmedi Social Sciences Senior

Bronze medal

Student 1 Student 2 Category Age
Martin Muja Environment Junior
Greta Dunga Rreze Gjonbalaj Environment Senior
Ajshe Morina Hadis Morina Environment Senior
Sokol Karabaxhak Rozina Bushati Environment Senior
Argon Aliu Taulant Salihu Environment Senior
Erudit Qerimi Petrit Qerimi Environment Senior
Vita Qerimi Environment Senior
Antigona Thaqi Blerta Dina Environment Senior
Lea Lahaj Environment Senior
Kaltrina Merovci Erona Nura Environment Senior
Fatos Gashi Necmedin Mazreku Environment Senior
Hande Betül Karakaya Esra Şahingöz Environment Senior
Anda Sefa Genita Ukaj Environment Senior
Albana Kastrati Kllea Begleri Environment Senior
Argjentina Deliu Environment Senior
Erzana Morina Brikena Rrustemi Environment Senior
Denisa Mati Vlera Pozhari Environment Senior
Elmir Cufta Jasmin Nuhi Environment Senior
Shefkije Kuqi Lumnie Reshani Environment Senior
Ibrahim Muzhaqi Industrial Design Junior
Adea Peci Era Zymberi Industrial Design Junior
Edip Talo Erdi Jakupi Industrial Design Junior
Florentina Uka Kosovare Konjufca Industrial Design Senior
Ardit Vezaj Besian Gashi Industrial Design Senior
Yll Hasani Alban Hasani Industrial Design Senior
Blerta Gjikolli Gerta Tabaku Industrial Design Senior
Jon Haxhiu Enes Hadroviq Industrial Design Senior
Agon Hoxha Genc Gashi Industrial Design Senior
Sihana Metrama Besarta Kuleta Industrial Design Senior
Egzon Luzha Islam Muji Industrial Design Senior
Andis Nallbani Erni Grazhda Industrial Design Senior
Rita Rexhaj Edita Gashi Industrial Design Senior
Viola Mejzini Eranda Morina Industrial Design Senior
Elira Saraqini Industrial Design Senior
Morea Zherka Hana Roka Industrial Design Senior
Jonila Hetemi Anisa Fazliu Industrial Design Senior
Zani Rexha Andi Vezvesja Industrial Design Senior
Tarik Sahingoz Bahadir Karakaya IT – Poster Design Junior
Klea Aliu Dea Salihu IT – Poster Design Senior
Aulona Beqiri Gresa Ajeti IT – Poster Design Senior
Jeta Hoxha Emira Lleshi IT – Poster Design Senior
Drin Lajci Vali Haxhimurati IT – Poster Design Senior
Leotrim Shala Viol Kamberi IT – Poster Design Senior
Devleta Murati Erinda Sulejmani IT – Poster Design Senior
Desantila Muriqi Liza Metolli IT – Poster Design Senior
Kaltrina Merovci Erona Nura IT – Poster Design Senior
Dea Syla IT – Poster Design Senior
Elina Sharri Jon Gjinolli IT – Poster Design Senior
Diella Doli IT – Programming Junior
Erin Krasniqi IT – Programming Junior
Elvis Burrniku Blerta Mustafa IT – Programming Senior
Bahar Mazreku Isil Kazaz IT – Short Movie Senior
Haris Limani IT – Web Design Junior
Jeton Jashanica IT – Web Design Senior
Vesa Ferizi Jeta Ferizi Social Sciences Junior
Rrona Gorani Elsa Feyza Social Sciences Junior
Diellza Vishi Enesa Ejupi Social Sciences Senior
Melisa Burjani Social Sciences Senior
Arianit Sylafeta Andi Sylafeta Social Sciences Senior
Blerina Morina Shkurte Hajredini Social Sciences Senior
Fatjona Kabashi Clirimtare Dakaj Social Sciences Senior
Jeta Purrini Irisa Shala Social Sciences Senior
Erza Isaja Zana Dapko Social Sciences Senior
Rea Hapciu Elma Zaimi Social Sciences Senior
Ajete Zenullahi Gentiana Zenullahi Social Sciences Senior
Ellma Durguti Aida Durguti Social Sciences Senior